Udvalg

I Kolding Golf Club har vi en række stærke udvalg, der står for alt fra planlægning og afvikling af turneringer til tiltag på banen og tiltrækning og fastholdelse af nye medlemmer.

Hvis du er interesseret i at blive en del af et af udvalgene, så tag kontakt til de pågældende udvalgsformand.

Bladudvalg

Frank Cilius

Redaktør
Mail: dengodehistorie@kgc.dk
Tlf. nr.:22330053

Søren Langager

Forbindelsesofficer til Bestyrelsen
Mail:s.langager@mail.dk
Tlf. nr.: 61699883

Miljøudvalg

Peter Worck Nielsen

Formand
Mail: peter.worck@bureauveritas.com
Tlf. nr.: 22506708

Ivar Spanggaard

Medlem
Mail: ivarspanggaard@gmail.com
Tlf. nr.: 20227807

Gorm Hollesen

Medlem
Mail: gho@mail.tele.dk
Tlf. nr.: 23673022

Kurt Hansen

Forbindelsesofficer til Bestyrelsen
Mail: ritakurt99@gmail.com
Tlf. nr.: 40975859

Baneservice

Flemming Gerson

Formand
Mail: flemming@gersonunits.dk
Tlf. nr.: 40339160

Johnny Petersen

Medlem
Mail:  johnny.thaarup@gmail.com
Tlf. nr.: 42726919

Kaj Boysen

Medlem
Mail:  knb@stofanet.dk
Tlf. nr.: 21202349

Aage Ramsgaard

Medlem
Mail:  rams@post9.tele.dk
Tlf. nr.: 26169400

Ib Halkjær

Medlem
Mail: ib@halkjaers.dk
Tlf. nr.: 29878329

Kurt Hansen

Forbindelsesofficer til Bestyrelsen
Mail: ritakurt99@gmail.com
Tlf. nr.: 40975859

Regel- og Ordensudvalget

Niels Holgersson

Formand
Mail: nielsholgersson@profibermail.dk
Tlf. nr.: 22455002

Ole Seistrup

Medlem
Mail: olesei77@gmail.com
Tlf. nr.: 24219802

Bengt Burkal

Medlem
Mail: bengt.burkal@mail.dk
Tlf. nr.: 60194100

Lars Bolet

Medlem
Mail: bolet@adslhome.dk
Tlf. nr.: 51184855

Søren Langager

Forbindelsesofficer til Bestyrelsen
Mail: s.langager@mail.dk
Tlf. nr.: 61699883

Handicapudvalget

Info om WHS systemet
GOLFBOX vejledninger

Christian Bruun

Formand
Mail: chr.bruun@mail.dk 
Tlf. nr.: 50406954

Janne Schmidt

Medlem
Mail: jannels47@gmail.com

Søren Bolvig

Medlem
Mail: zbolvig@gmail.com
Tlf. nr.: 60237878

Marianne Nielsen

Medlem
Mail: majh@waoomail.dk
Tlf. nr.: 21248350

Søren Langager

Forbindelsesofficer til Bestyrelsen
Mail: s.langager@mail.dk
Tlf. nr.: 61699883

Husudvalget

Ivar Spanggaard

Formand
Mail: ivarspanggaard@gmail.com
Tlf. nr.: 20227807

Thorkild Skoubo

Medlem
Mail: jtskovboe@gmail.com
Tlf. nr.: 29647325

Grethe Gydesen

Medlem
Mail: grethe.gydesen@outlook.dk
Tlf. nr.: 40361192

Ebbe Holst

Medlem
Mail: ebbe.holst@mail.dk
Tlf. nr.: 21727847

Karen Lauridsen

Medlem
Mail: karenlau47@gmail.com
Tlf. nr.: 40973713

Gerda M. Sørensen

Medlem

Inger Ramsgaard

Medlem
Mail: Inger.ramsgaard@gmail.com
Tlf. nr.: 20315189

Kurt Hansen

Forbindelsesofficer til Bestyrelsen
Mail: ritakurt99@gmail.com
Tlf. nr.: 40975859

Juniorudvalget

Anders Jakobsen

Formand
Mail: Anders.jakobsen@nttdata.com
Tlf. nr.: 25438800

Lars Christiansen

Medlem
Mail: l.christiansenhh@outlook.dk
Tlf. nr.: 31383958

Søren Lindskov Jensen 

Medlem
Mail: sje@stoebes.dk
Tlf. nr.: 53836912

Christina Priisholm

Medlem
Mail: christina@cityinfo.dk
Tlf. nr.: 28298800

Henrik Toft Johansen 

Medlem
Mail: lykkemai.0205@gmail.com
Tlf. nr.: 60396153

Jakob Bryld Nissen 

Medlem
Mail: jakob.nissen@dk.dsv.com
Tlf. nr.:27880309

Marianne Bryld Nissen 

Medlem
Mail: mariannebryld@gmail.com
Tlf. nr.:40854300

Kenneth Bendix Hansen  

Træner
Mail: kennethhansengolf@gmail.com
Tlf. nr.:28303766

Jens Andersen

Forbindelsesofficer til Bestyrelsen
Mail: jean1135@gmail.com
Tlf. nr.: 71724224

Begynderudvalget

Birthe Bache

Formand
Mail: birthebache22@gmail.com
Tlf.  nr.: 23 71 36 40

Dorit Bay Bloch

Medlem
Mail: dorit.bay@gmail.com
Tlf. nr.: 31100206

Morten Ammitzbøll Hansen

Medlem
Mail: ammitzbollhansen@gmail.com
Tlf. nr.: 40361702

Niels Sterling

Medlem
Mail: sterling@stofanet.dk
Tlf. nr.: 27129995

Lisbeth Vinge

Medlem
Mail: vingelisbeth@gmail.com
Tlf. nr.: 22325155

Jens Christian Andersen 

Forbindelsesofficer til Bestyrelsen
Mail: andersen@horton.dk
Tlf. nr.: 20168861

Turneringsudvalget

Klaus Raabjerg

Formand
Mail: klaus.raabjerg@gmail.com
Tlf. nr.: 20337385

Kaj Lykke Iversen

Medlem
Mail: kli@klicon.dk
Tlf. nr.: 40191910

Jørgen Fink

Forbindelsesofficer til Bestyrelsen
Mail: jfinkkolding@outlook.com
Tlf. nr.: 30948626

Læs de Amindelige turneringsbestemmelser

Eliteudvalget

Anders Vestergaard

Medlem
Mail: anders.vestergaard74@gmail.com
Tlf. nr.: 22344250

Kenneth Hansen

Medlem
Mail: kennethhansengolf@gmail.com
Tlf. nr.: 28303766

Anders Maigaard Paulsen

Medlem
Mail: aul@bdo.dk
Tlf. nr.: 41961792

Bent Jensen 

Medlem

Jørgen Fink

Forbindelsesofficer til Bestyrelsen
Mail: jfinkkolding@outlook.com
Tlf. nr.: 30948626

Baneudvalget

Jørgen Kjer

Medlem
Mail: jkj@bdo.dk
Tlf. nr.: 40685678

Mogens Georg Nielsen

Medlem
Mail: mgn@privat.dk
Tlf. nr.: 20130466

Marianne Bryld Nissen

Manager
Mail: mb@kgc.dk
Tlf. nr.: 51522299

Danny Skytte

Chefgreenkeeper

Jens Christian Andersen 

Forbindelsesofficer til Bestyrelsen
Mail: andersen@horton.dk
Tlf. nr.: 20168861